Úvod > Život v obci > O obci Brumovice > Historie obce

Historie obce

Vesnice je kolonizačního původu z poloviny 13. století. Nese jméno po svém zakladateli biskupu Brunovi za Schauenburku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1250, kdy ji markrabě Přemysl daroval Kunovi z Obřan. V době husitských válek ves náležela pánům z Bludova. Německé obyvatelstvo bylo vystřídáno českým.

V druhé polovině 16. století byly Brumovice, jako celé hodonínské panství, evangelické. V této době se do Brumovic přistěhovali novokřtěnci. Třicetiletá válka přivedla obec na pokraj úpadku. V 19. st. byly Brumovice postiženy nepřátelskými vojsky, živelnými pohromami a epidemiemi.

Ani ve dvacátém století nebyla obec ušetřena válečných útrap. V první sv. válce padlo 36 našich občanů, 6 zemřelo na následky zranění a 8 zůstalo nezvěstných. Do nově se tvořících československých jednotek – legií – vstoupilo a za svobodu našeho národa bojovalo 11 našich mužů. Za okupace zahynuli v koncentračních táborech všichni brumovičtí spoluobčané židovského původu. Osvobozování Brumovic bylo poznamenáno těžkými boji a neobešlo se bez obětí na životech, celkem padlo 5 osob z řad civilních občanů.

Brumovice byly osvobozeny 16. dubna 1945. Zemědělská obec se postupně obnovovala. Kolektivizace probíhala do roku 1958. Po roce 1989 se JZD rozpadlo na čtyři společnosti.